joi, iunie 11, 2026

Considerații prilejuite de schimbarea de guvern de la București

Ieri a fost ziua în care d-na Viorica Vasilica Dăncilă a dat și a pierdut ultima luptă împotriva poporului român. Și tot ieri, până și ultima profeție politică făcută de doamna Dăncilă în calitate de premier demis al României s-a dovedit a fi drastic lovită de nulitate.
Degeaba a încercat sus-numita doamnă să se pună bine cu Divinitatea, promițând în ultima ședință de guvern pe care a condus-o noian de pomeni electorale. Pe care, oricum, vistieria golită a țării nu are cum să le transforme în fapte. Guvernul condus de dl. Ludovic Orban a trecut cu 240 de voturi „pentru”. Cu şapte mai mult decât era nevoie. Voturi cinstite și cu mari eforturi primite din partea Parlamentului României.
După ceea ce s-a întâmplat în cursul zilei de ieri se poate spune că d-na V. V. Dăncilă începe să îl concureze serios pe dl. Ion Cristoiu la capitolul ‘’profeții neîmplinite”. Ceea ce înseamnă că, rămasă șomeră, fosta profesoară de Discipline tehnologice de la un amărât liceu industrial din Videle ar putea reclama un post de editorialist la cotidianul Evenimentul zilei, una dintre cele mai puternice dar și jalnice trompete din presă ale PSD. Reamintesc că nu mai departe decât sâmbăta trecută, dl. Ion Cristoiu emitea de la o altă tribună mediatică a aceluiași PSD, e vorba despre Antena 3, ideea că ar exista un consens politic ca să nu se asigure cvorumul necesar, iar votul necesar învestirii să fie amânat măcar până după primul tur al alegerilor prezidențiale.
Spre a-și mai potoli ciuda și a-și îndulci gustul amar al înfrângerii, doamna Dăncilă a debitat prostia ( a câta?) că ieri ar fi fost o zi neagră pemtru democrație, în vreme ce dl. Ion Cristoiu, aflat în compania d-lui Ionuț Cristache, clovnul obosit și fără urmă de talent al lui Dan Voiculescu, priponit în curtea TVR și hrănit din banii cheltuiți aiurea de d-na Doina Gradea, a spus că aceeași zi de ieri ar fi fost una grea pentru Servicii. Care spre a asigura succesul învestirii noului guvern și îndeplinirea misiunii primite de la președintele Iohannis s-ar fi văzut în situația de a dezvălui numele câtorva agenți acoperiți din politică.
Mai că îți vine să le plângi de milă atât doamnei Dăncilă cât și domnului Cristoiu care au ajuns să creadă că toată lumea românească ar fi precum ei. Condamnați să trăiască o viața întreagă la ordin.
Așa după cum am mai scris de câteva ori de când cu succesul moțiunii de cenzură și îndeosebi după ce dl. Ludovic Orban a făcut publică lista celor ce compun noul guvern al României, nu mă aștept la nici un fel de miracole. Nu cred că va urma în următoarele luni o schimbare din temelii nici a vieții cotidiene din România, nici că vom trăi mai bine, nici că se va minți sau fura mai puțin, nici că se va reseta din temelii clasa politică a țării. Sunt însă convins că alungarea din Palatul Victoria a unui guvern toxic, format în totalitate din ambuscați, semi-docți, analfabeți funcționali, din corupți, șpăgari, din posesori de diplome universitare cumpărate și de titluri de doctori în științe dobândite ca urmare a unor teze indubitabil plagiate poate reprezenta o șansă. Încă una, după aceea pe care am avut-o după cutremurul politic adus cu sine de tragedia de la #colectiv.
Care ar fi consecințele imediate ale trimiterii în opoziție cu acte în regulă a PSD?
1.în primul rând, relansarea cursei din alegerile prezidențiale. E adevărat, președintele Iohannis a ieșit întărit după ceea ce s-a petrecut ieri sub cupola Parlamentului. Dar întărit a ieșit și președintele USR, dl.Dan Barna. Or, astfel devine iarăși plauzibilă ipoteza ca în turul al doilea al prezidențialelor lupta să se dea între doi candidați ai Dreptei. Șansele d-nei Dăncilă de a prinde turul al doilea au scăzut după victoria de ieri a d-lui Orban.Ceea ce înseamnă nu doar o de neconceput rușine, ci o lovitură de moarte primită de PSD.
2.Nu e exclus defel ca începând de ieri starea de dezorientare din PSD să se amplifice. Să ajungă la apogeu. Dreapta trebuie să profite de tot ceea ce se va petrece în fostul partid de guvernământ și să guverneze astfel încât să nu dea nici cea mai mică șansă unei reveniri în fire, cu atât mai puțin în forță a falșilor social-democrați români. Reinventarea stângii românești este o operațiune mai mult decât necesară, numai că ea nu se poate face cu contribuția PSD și nici măcar mimată de acesta.
3.Din procesul de reinventare a stângii, trebuie să fie exclus obligatoriu și dl. Victor Viorel Popa. Comportamentul lui din ultimele zile a însemnat o nouă cădere a măștii. E de sperat că a fost vorba despre ultima și că dl. Ponta va deveni definitiv istorie.

Comentariu apărut concomitent pe site-ul contributors.ro și pe blogurile adevărul.ro

Distribuie acest articol

6 COMENTARII

  1. Despre Veorica Dancila putem scrie un necrolog, desi s-ar putea sa fie cam prematur. Mediocritatea nu are obiceiul sa se aseze la locui-i cuvenit. Romanii au o vorba despre femela unui anumit mamifer care se suie-n pom de unde e greu s-o dai jos.

    „Voturi cinstite și cu mari eforturi primite din partea Parlamentului României.”
    M-a uimit fraza de mai sus. De pe ce planeta scrieti acest blog? Traiti in alta tara?
    Voturile „cinstite” au fost castigate dupa eterne masinatii, cumparari si tradari.
    Si domnitorii evului mediu se bazau pe voturile cinstite ale boierilor: ia si tu mosia de la Bumbuceni, tie ti-o dau pe fiica mea de sotie, altuia slujba de spatar, unuia mai marunt cateva pungi de galbeni. Celor mai greu de corupt li se taia capul daca nu apucau sa fuga in Polonia, Ungaria sau la Poarta. Pacat ca Veorica nu vrea sa fuga, ma tem insa ca nici turcii n-ar primi-o.

    • Probabil ca cel mai mare perdant al zilei de ieri a fost Ponta.
      Dupa ce in ultimele luni isi facuse o imagine de animal politic bine orientat, pragmatic, chiar cinic, la votarea guvernului a dat cu oistea-n gard de mai sa sara din tatani portile social democratiei.
      A pus umarul la motiunea de cenzura cu speranta ca psd-ul ii va cadea in palma ca un fruct meritat – dar pentru asta psd trebuia sa ramana macar interimar la guvernare, un timp suficient cat sa-l recupereze si sa-i puna frumos in cos, curatat de praf.
      In acest moment Ponta nu mai poate sa ceara nimic, nu mai poate conditiona nimic…
      Si, daca nu intra nici Diaconu in turul 2, a cam ramas de caruta.

      Foarte bine a jucat d-l Orban, peste asteptari. Mai ales ca a pornit campania pentru motiune cu un handicap destul de mare: nimeni dintre posibilii aliati nu-l voia prim ministru (un handicap cu care se lupta de mai multa vreme).
      Si iata ca a reusit. Nu stim ce anume a cedat, dar scopul a fost atins integral.

  2. Nu știu de unde ați scos-o că Dan Barna ar fi un candidat al „dreptei”. În schimb sunt total de acord cu ideea că reinventarea stângii e mai mult decât necesară. Există deja și actorul politic cel mai potrivit în acest sens: USR.

    • Nu cred ca putem spune ca USR e de stanga, cum nu putem spune nici ca e de dreapta. De altfel devine tot mai greu sa clasifici pur si simplu formatiunile politice, in ziua de azi, ca sunt de un fel sau altul. Sa luam de pilda PSD, puteti spune ca e de stanga? A guvernat 80% din timpul care s-a scurs din ’89 si cu toate astea Romania are un sistem de impozitare care numai de stanga nu e (toate statele membre UE, fie ele guvernate de stanga sau dreapta, au un sistem de impozitare a venitului progresiv, ba chiar si SUA au un astfel de sistem federal de impozitare, mergand de la 10% la 40% sau asa ceva). Masurile luate in ultima vreme par a fi de stanga dar nu sunt, a sparge banii aiurea si a trai pe imprumut nu inseamna ca esti de stanga. Unde este scutirea de impozit a celor care au salariul minim? O masura de stanga, cu adevarat, neimplementata (desi aflata in programul de guvernare). Despre PNL, acelasi lucru, imposibil sa-l clasifici ca partid de dreapta, ca si PSD-ul a dus, de fapt, o politica oportunista, cu masuri necoerente dar destinate sa-i asigure perpetuarea la putere sau sanse la realegere. USR-ul e un amestec al celor care sunt tineri, cu educatie si legaturi cu Europa care vor sa faca politica dar nu aveau cum se integra in vechile partide, devenite mai mult sau mai putin prizonierele unor grupuri de interese. Vom vedea, deocamdata eu sunt multumit, exista o alternativa la ceea ce am avut pana acum.

      • Asta este lovitura sub centura folosită de asa-zisii liberali care vad ca USR atrage elitele tinere din România. USR este de departe depozitarul celui mai mare IQ din toate partidele din România și partidele mai vechi se vad umilire in orice dezbatere de idei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Autor

Mircea Morariu
Mircea Morariu
Critic de teatru. Doctor în filologie din 1994 cu teza „L’effet de spectacle de Diderot à Ionesco” şi, în prezent, profesor universitar de Literatură franceză la Facultatea de Litere a Universităţii din Oradea. Dublu laureat al Premiului UNITER pentru critică de teatru (2009 şi 2013)

Sprijiniți proiectul Contributors.ro

carte

 

coperta cartii

În această nouă carte, Armand Goșu urmărește desfășurarea războiului din Ucraina și negocierile de pace în contextul geopolitic inaugurat de al doilea mandat al lui Donald Trump, care a subminat dramatic – și poate iremediabil – unitatea lumii occidentale. Astfel, sunt analizate originile imperiale ale planurilor Rusiei în Orientul Mijlociu; de ce și-a abandonat Putin singurul aliat real, dictatorul de la Damasc, și a renunțat la poziția strategică din Venezuela; cum schimbă utilizarea pe scară tot mai largă a dronelor modul de desfășurare al luptelor și, adeseori, deznodământul lor; evoluțiile recente ale negocierilor pentru încheierea războiului. Vezi mai multe

Carti noi

Despre alegere şi discreţia binelui

Despre alegere şi discreţia binelui

„Vorbim tot mai mult despre viață în termeni de optimizare și eficiență; nu ne mai atrage atenția decât ceea ce ni se pare convenabil. Aderența la un mesaj de credință, imaginat doar ca poliță de asigurare, va mai putea oare să ne sugereze marile întrebări ale ființei și să ne ferească de ratare? Ar mai putea perplexitățile credinciosului de la noi să intre în dialog cu mirările lumii, astfel încât să nu lase impresia negocierii sale cu fatalitatea? Mai putem aspira la luciditate sub influența unui mod contorsionat de a concepe tradiția?“ — MIHAI FRĂŢILĂ - vezi mai mult

Carti noi

 

Carte recomandata

Ediția a II-a adăugită.

„Miza războiului purtat de Putin împotriva vecinului său de la vest este mai mare decât destinul Ucrainei, echilibrul regional sau chiar cel european. De felul în care se va sfârși acest conflict depinde menținerea actualei ordini internaționale sau abandonarea ei, cu consecințe imprevizibile asupra întregii lumi pe termen mediu și lung. E o bătălie între democrație și dictatură, între regimurile liberale și cele autoritare... Cumpara volumul de aici

Pagini

contributors.ro

Contributors.ro este intr-o permanenta cautare de autori care pot da valoare adaugata dezbaterii publice. Semnaturile noi sunt binevenite cata vreme respecta regulile de baza ale site-ului. Incurajam dezbaterea relaxata, bazata pe forta argumentelor.
Contact: editor[at]contributors.ro