miercuri, iulie 22, 2026

Un thriller milos

Don Winslow, autor american de romane polițiste, destul de cunoscut la noi grație  traducerilor apărute la editura bucureșteană Nemira, este autorul cărții de la care au pornit Bart Leyton și Peter Straughan în scrierea scenariului filmului Crime 101, recent întrat în cinematografele românești sub titlul Autostrada Crimei.

Autostrada cu pricina se află în Los Angeles, un oraș în care, prin definiție, Poliția are foarte mult de lucru și are și sarcini pe măsură. Unde mai pui că trebuie să probeze și multă eficiență spre a-și justifica subvenția. Din păcate, spre enervarea șefilor, lucrurilor trenează în cazul unei întregi serii de jafuri încredințate spre rezolvare lui Lou, polițist cu experiență (Mark Ruffalo), și partenerului său (Corey Hawkins), acesta din urmă mult mai deschis la compromisuri și infinit mai dornic de a fi pe placul superiorilor.

Lou a dobândit însă, în timp, o serie întreagă de certitudini. Are de a face cu un hoț inteligent, întotdeauna minuțios pregătit, înzestrat cu echipament electronic sofisticat. Hoțul în cauză, căruia îi plac mașinile de lux, este însă și un om cu principii. Atacă doar marile magazine de bijuterii, face dovada unei eficiențe maxime și evită deliberat orice fel de vărsare de sânge. Are întotdeauna asupra sa un pistol, însă nu comite din principiu crime.

Încet-încet pentru Lou lucrurile încep să se clarifice. Ajunge în apropierea hoțului, îi identifică originea socială, fapt ce îi permite să își explice multe. De unde și o anumită empatie între o parte dintre personaje, nițeluș cam trasă de păr în final de regizorul Bart Layton.

Hoțul (bine jucat de Chris Hemsworth), un bărbat indubitabil și inteligent, și prezentabil, în jur de 40 de ani, care primește sarcini consistent recompensate financiar din partea unui anume Money (rol în care va putea fi văzut cândva celebrul Nick Nolte), pare a se pregăti în vederea a ceea ce ar trebui să fie o megalovitură. Probabil ultima din carieră. E vorba despre un furt ce ar viza un transport de bijuterii al căror cost e cu multe, foarte multe zerouri, transport făcut la comanda cuiva ce acționează cu mult dincolo de limitele legii. Nițeluș cam caricaturizat în film. Vulnerabilitatea în chestiune va fi exploatată de mai sus amintitul Lou. În favoarea lui, însă nu numai. Aici constând unul dintre schepsisurile filmului.

Hoțul se recomandă Mike, însă adevăratul său nume este James. Bărbatul s-a îndrăgostit întâmplător de frumoasa Maya (Monica Barbaro) și, contrar a ceea ce am putea crede, relația celor doi se va dovedi solidă și cu viitor. Mike/James este un bun psiholog, știe să exploateze frustrările de ordin profesional și nu numai ale lui Sharon (Halle Berry), angajata unei mari firme de asigurări. Lucrurile se complică prin intervenția unui al doilea hoț, mult mai puțin rafinat (Barry Keoghan). Complicațiile cu pricina vor duce la formarea unui triunghi compus din Lou, Mike și Sharon. Toți trei vor ieși din încurcătură cum nu se poate mai bine.

Bref. Bart Leyton semnează un thriller profesionist ce respectă toate regulile genului. Are și urmăriri ca-n filme pe marile străzi din LA, are și un pic de melodramă și de critică socială, nu lipsește o poveste de dragoste, sexul este unul cu perdea. Are și destui oameni în negru și indivizi negri la suflet.  Filmul, cu o distribuție căreia e destul de greu să îi găsești cusururim  se remarcă printr-o acțiune bine condusă,  conține  bine gândite răsturnări de situație și surprize plasate exact acolo unde trebuie. Povestea se consumă în hoteluri și restaurante de lux. Are ritm, are suspans. De trecut în lumea drepților trec doar cei in cale afară de înrăiți și ei foarte puțini la număr. Cei socotiți a fi de treabă se refugiază în lumi exotice ori primesc drept recompensă, pentru bunătatea lor, o mult dorită mașină de lux. Autostrada crimei e ceea ce aș numi un thriller milos.  

Amazon MGM Studios, RAW, The Story Factory

AUTOSTRADA CRIMEI (CRIME 101)

Regia: Bart Layton

Scenariul: Bart Leyton, Peter Straughan după un roman de Don Winslow

Producători: Tim Bevan, Dmitri Doganis, Eric Fellner, Benjamin Grayson, Chris Hemsworth, Bart Layton, Darin Schlesinger

Scenografia: Toby Bilton, Freddie Burrows, Andrew Campbell, Temple Clark, Suzanne Austin, James Davidson Bennett, Daniel Berkman, Iz Bradley, Gretchen Dalton, Josephine Christopher

Costume: Jessica Albertson, Taylor Kennett, Jenny Eagan

Imaginea: Erik Wilson

Montajul: Julian Hart, Ellis Clisset, David Flamer, Zoe Cousins

Muzica: Simon Astall, Celeste Chada

Cu: Mark Ruffalo (Lou), Chris Hemsworth (Davis), Jennifer Jason Leigh (Angie), Barry Keoghan (Ormon), Halle Berry (Sharon), Monica Barbaro (Maya), Nick Nolte (Money)  

Distribuie acest articol

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Autor

Mircea Morariu
Mircea Morariu
Critic de teatru. Doctor în filologie din 1994 cu teza „L’effet de spectacle de Diderot à Ionesco” şi, în prezent, profesor universitar de Literatură franceză la Facultatea de Litere a Universităţii din Oradea. Dublu laureat al Premiului UNITER pentru critică de teatru (2009 şi 2013)

Sprijiniți proiectul Contributors.ro

carte

 

coperta cartii

În această nouă carte, Armand Goșu urmărește desfășurarea războiului din Ucraina și negocierile de pace în contextul geopolitic inaugurat de al doilea mandat al lui Donald Trump, care a subminat dramatic – și poate iremediabil – unitatea lumii occidentale. Astfel, sunt analizate originile imperiale ale planurilor Rusiei în Orientul Mijlociu; de ce și-a abandonat Putin singurul aliat real, dictatorul de la Damasc, și a renunțat la poziția strategică din Venezuela; cum schimbă utilizarea pe scară tot mai largă a dronelor modul de desfășurare al luptelor și, adeseori, deznodământul lor; evoluțiile recente ale negocierilor pentru încheierea războiului. Vezi mai multe

Carti noi

Despre alegere şi discreţia binelui

Despre alegere şi discreţia binelui

„Vorbim tot mai mult despre viață în termeni de optimizare și eficiență; nu ne mai atrage atenția decât ceea ce ni se pare convenabil. Aderența la un mesaj de credință, imaginat doar ca poliță de asigurare, va mai putea oare să ne sugereze marile întrebări ale ființei și să ne ferească de ratare? Ar mai putea perplexitățile credinciosului de la noi să intre în dialog cu mirările lumii, astfel încât să nu lase impresia negocierii sale cu fatalitatea? Mai putem aspira la luciditate sub influența unui mod contorsionat de a concepe tradiția?“ — MIHAI FRĂŢILĂ - vezi mai mult

Carti noi

 

Pagini

contributors.ro

Contributors.ro este intr-o permanenta cautare de autori care pot da valoare adaugata dezbaterii publice. Semnaturile noi sunt binevenite cata vreme respecta regulile de baza ale site-ului. Incurajam dezbaterea relaxata, bazata pe forta argumentelor.
Contact: editor[at]contributors.ro