luni, mai 18, 2026

M-am îndrăgostit de Lolita Cercel și nu-mi fac griji pentru AI

Nu știu de ce YouTube mi-a recomandat un videoclip cu cântăreața română creată de inteligență artificială, Lolita Cercel, de vreme ce am părăsit România acum 10 ani iar algoritmul YouTube îmi cunoaște obsesia: dezastrul cu încetinitorul al Rusiei care se autodistruge în Ucraina.

Îmi place muzica românească — pop, tradițională și romă — dar nu mă captivează și nu mă intrigă așa cu o face Lolita Cercel.

Mi se pare cam ridicol să recunosc că sunt îndrăgostit de o vedetă pop artificială, dar îmi amintesc că, pe când eram un adolescent nefericit, mă îndrăgosteam de actrițe și de alte femei inaccesibile, perfectate prin machiaj și fotografie. Am citit și Lolita, marele clasic al scriitorului ruso-american Vladimir Nabokov, un roman din 1955 despre un bărbat de vârstă mijlocie care seduce o fată minoră și scapă nepedepsit — o poveste care se repetă astăzi prin scandalul Epstein. Folosirea acestui nume pentru o vedetă pop AI ar fi trebuit să mă pună pe gânduri, dar eram vrăjit.

Când am ascultat pentru prima dată muzica Lolitei Cercel, am simțit că sunt cuprins de o emoție puternică pe care nu o înțelegeam, și primul meu gând a fost: „M-am îndrăgostit!” Dar cu cât m-am gândit mai mult, cu atât mi-am dat seama că era cu totul diferit de sentimentul pe care îl am când mă simt atras de cineva în mod romantic. Am realizat că nu eram îndrăgostit de femeia din videoclipuri, ci eram profund atras de muzică, care, pentru mine, reprezintă tot ceea ce iubesc la România, Balcani și cultura romă (am petrecut 17 ani în România). Există un sentiment de dor profund, de pasiune, de tragedie — dar și o efervescență, impulsionată de un ritm modern. Este o distilare a moștenirii culturale dintr-o parte unică a lumii.

Ultima dată când m-am „îndrăgostit” de un cântec a fost în 2023, când lucram la Geneva. Cântecul se numește Baila Leila, al unui muzician bosniac (Goran Bregović) și al cântărețului israelian Asaf Avidan. Are un ritm rom ciudat, plin de bucurie și tristețe totodată, fanfare balcanice sălbatice și un mesaj puternic: „Eliberați-ne de trecut!” Tot nu înțeleg cum m-a cucerit acest cântec sau de ce se întâmplă uneori așa ceva.

Eram prins într-un val de entuziasm și naivitate și mă întrebam dacă Lolita Cercel ar putea fi evenimentul care creează toleranță și înțelegere între poporul român și cel rom.

Vedeam în acest fenomen și ceva pozitiv din perspectiva tehnologiei — nu este oare AI doar un instrument, la fel ca sintetizatoarele sau ca tobele electronice, și nu ai nevoie de o persoană sau, ca în cazul Lolitei, de o întreagă echipă de producție pentru a crea ceva? Deci cu siguranță nu reprezintă o amenințare pentru artiștii care încearcă să-și câștige existența. M-a intrigat și creatorul anonim al Lolitei, un tip care se numește Tom și care a spus că AI a „democratizat” crearea de muzică. El susține că acest nou gen va coexista cu muzica live reală, fără să o înlocuiască. Am apreciat și faptul că Tom nu și-a sexualizat excesiv creația, cum fac atât de mulți producători de videoclipuri, și părea să aibă gust bun în ceea ce privește selecția muzicii, a decorurilor și a vestimentației.

Prima mea reacție a fost că fenomenul Lolita este un lucru bun și nu eram de acord cu presa mainstream din România, care părea să spună: „Acesta este sfârșitul muzicianului uman!” Dar nu mereu s-a spus asta? Nu cumva discul de vinil, radioul, televiziunea, casetele, CD-urile și internetul au avut același tratament în ultimii 100 de ani? Un exemplu al indignării presei este acest videoclip de la RockFM, sub un titlu clickbait care sună ca o poveste de groază de Edgar Allan Poe: Cazul Teribil al Lolitei Cercel. Nu numai că acest videoclip de 16 minute nu reușește să explice care este de fapt acest „caz teribil”, dar invitatul intervievat, Simion Bogdan Mihai, un muzician tradițional extrem de talentat, spune că toate concertele sale viitoare sunt sold out — dovedind că muzica live este în continuare populară în România.

Eram confortabil în convingerea mea că acesta era doar cel mai recent pas tehnologic în producția muzicală și că atât artiștii, cât și industria muzicală se vor adapta — așa cum au făcut-o întotdeauna. Nu era nimic de care să-ți faci griji și puteam să mă bucur de muzică în liniște.

Cum mi s-au spulberat iluziile confortabile

Am împărtășit apoi entuziasmul meu cu câțiva oameni ale căror opinii le respect.

Prima persoană pe care am contactat-o a fost Tom Wilson, care, bănuiam eu, ar putea fi inspirația pentru omul din spatele Lolitei Cercel, misteriosul „Tom”.

Tom Wilson locuiește la București de peste 20 de ani și este un regizor de film remarcabil, precum și DJ (folosește discuri vinil). Toți oamenii cool pe care îi cunosc în România fie îl cunosc, fie au auzit de el.

„Sunt destul de sigur că numele lui nu are nicio legătură cu mine,” a răspuns Tom Wilson. Corespondăm prin mesaje directe pe Instagram. Apoi mi-a trimis o analiză devastatoare a impactului negativ al AI:

„Cred că AI este un dezastru total pentru muzicieni,” a scris el. „Atât de mulți oameni pe care îi cunosc (compozitori) nu mai lucrează deloc din cauza AI. Acum este atât de ușor să creezi melodii complete folosind doar un prompt, încât oricine poate face asta. Fiecare producător pe care îl cunosc este categoric împotrivă. Sunt 100% împotrivă și în ceea ce privește filmul și videoul… Distruge complet industria.

„Esența problemei, pentru mine, este că se bazează pe furt. AI a fost antrenat pe munca ta și pe munca mea. Când entuziaștii open-source, pro-sharing și peer-to-peer au încercat să facă asta la începutul anilor 2000, oamenii au ajuns la închisoare. Acum dintr-odată este în regulă.”

Cuvintele înțelepte ale lui Tom Wilson au fost ca o palmă peste față. Mi-am dat seama că simpatia mea față de fenomenul AI se baza pe sentimente personale vagi și pe ignoranță crasă. Aveam multe de învățat despre impactul AI asupra muzicii. Dar am urmărit știrile globale și economice despre AI și am văzut cum Marile Companii Tech par să devină din ce în ce mai îndrăznețe în furtul proprietății intelectuale și în evaziunea fiscală.

Următoarea persoană pe care am contactat-o în această privință a fost creatorul de romane grafice din București, Claudiu Revnic, cineva a cărui cunoaștere a culturii moderne este enciclopedică. L-am întrebat ce crede despre Lolita Cercel și iată câteva extrase din emailurile fascinante pe care mi le-a trimis:

„Lolita Cercel este o caricatură care ocolește muzicienii reali, tradițiile reale. Reduce cultura la o pungă sclipitoare de chipsuri. Este o jucărie din lut digital. Problema cu AI nu este că atinge creativitatea umană, ci că noi devenim complezenți, insipiți și robotici.

„Există o problemă juridică uriașă aici. AI încalcă flagrant drepturile de autor. În timp ce organizațiile internaționale au mutat munții pentru a se asigura că țările respectau drepturile de autor în cazul tricourilor sau al computerelor, când vine vorba de proprietatea intelectuală legată de arte, aceasta se evaporă în aer.

„Arta este ultimul bastion al anti-consumismului, dar acum este privată de difuzarea sa mainstream. Casele de discuri vor fuziona cu platformele de streaming pentru a-ți aduce muzică AI. Mediile analogice vor deveni o modalitate esențială de a te conecta cu trecutul și de a obține o privire asupra emoției muzicale reale.”

Am fost de acord cu ce spuneau Tom și Claudiu. Mi-au schimbat părerea despre impactul AI asupra muzicii. Singurul lucru cu care nu eram de acord cu Claudiu este că muzica ar fi „proastă”. Aproape m-a făcut să mă simt vinovat că îmi place. Apoi mi-am dat seama că era ca pofta mea de fast food — lucruri care au un gust bun, dar îți fac rău — și mi-a amintit de un dependent de droguri care mi-a spus odată că heroina a fost cel mai bun lucru pe care l-a trăit vreodată și că îi făcea toate problemele să dispară. Această perspectivă m-a ajutat să-mi pun emoțiile de „dragoste” în context.

Aveam nevoie să obțin perspectiva romă asupra tuturor acestora, așa că am contactat-o pe Magda Matache, a cărei nouă carte — Permanența rasismului anti-rom — o citesc. Magda nu a făcut niciun comentariu despre Lolita Cercel, dar m-a pus în legătură cu o altă cercetătoare romă, Maria Dumitru, care este cercetătoare doctorală la Oslo.

„Femeile rome au fost marginalizate și discriminate de-a lungul secolelor în România,” a scris Maria într-un email. „De la sclavie la Holocaust, sterilizare și violență sexuală. Am găsit și probleme legate de numele în sine, Lolita — exotic și infantil — iar apoi „Cercel” face trimitere la unul dintre cei mai cunoscuți muzicieni de manele din România.

„Văd de asemenea o problemă cu versurile, adesea inspirate, după cum a spus creatorul său, din poezii și cântece rome, folosind adesea cuvântul peiorativ (țigănești). Este un furt clar al muzicii și moștenirii rome, dar și o contribuție la stigmatizarea romilor.”

Maria m-a pus în legătură cu Florentina Manea, președinta Colectivului Feminist al Experților de Gen Romi, care mi-a oferit un citat important pentru acest articol: „Cântărețe precum Laura Vas, Narcisa sau Prințesa de Aur nu sunt niciodată invitate să interpreteze muzică romă autentică (sau manele) la posturile de radio românești” — dar este în regulă dacă o face un avatar AI. Aceasta este o formă subtilă de discriminare împotriva romilor și, până în acest moment, nu eram conștient de ea.

Concluzia mea este optimistă

Este clar că Modelele Lingvistice Mari din spatele AI se bazează pe furt. Este o formă de imperialism în care Marile Companii Tech reușesc să păcălească și să înșele populații întregi care pur și simplu nu înțeleg ce se întâmplă. Nici eu nu știam ce se întâmplă până când am nu am făcut cercetari pentru a scrie acest articol pentru Contributors.ro.

AI este în prezent protejată de guverne, deoarece este considerată esențială pentru dezvoltarea economică. Dar este o bulă bursieră, iar modelul de afaceri al ChatGPT este total absurd — cererea nesățioasă a AI de electricitate, apă și fonduri de investiții este complet nesustenabilă.

De asemenea, dacă îl asculți pe Peter Ziehen, geostrategul, îți va spune că „AI necesită cele mai avansate cipuri semiconductoare pe care noi, ca specie, suntem capabili să le producem.” Sunt implicate peste 100.000 de componente, peste 3.000 de companii, iar peste 90% din aceste cipuri sunt fabricate într-un oraș taiwanez (Hsinchu) care ar putea fi în curând invadat de China. Este cel mai fragil și vulnerabil lanț de aprovizionare creat vreodată și ar putea fi ușor întrerupt — războiul SUA-Iran ne arată cât de dependenți și de vulnerabili suntem față de lanțurile globale de aprovizionare.

O ajustare se apropie — guvernele încep să se trezească. Trump și Musk urăsc UE pentru că UE se opune Marilor Companii Tech americane. L-am întrebat pe AI-ul meu (Leo) ce se întâmplă din punct de vedere juridic cu această situație și mi-a spus că există „un val de provocări juridice de referință în instanțele europene și la Curtea de Justiție a UE (CJUE) care abordează modul în care AI generativă interacționează cu legea drepturilor de autor și protecția datelor.”

Unul dintre primele lucruri pe care UE le-ar putea face este să ordone tuturor serviciilor de streaming precum Spotify și YouTube să înceteze plata drepturilor de autor pentru muzica produsă de AI. Ar fi o victorie rapidă, ar fi ușor de realizat din punct de vedere tehnic, ar elibera resurse pentru muzicienii reali și ar fi un exemplu pentru restul lumii că rezistența în fața AI este posibilă.

Ar trebui să ne bucurăm de AI gratuit cât timp mai durează și aștept cu nerăbdare ziua în care muzicienii, artiștii și scriitorii vor câștiga decent din activitatea lor în comunitățile locale.

Rupert Wolfe Murray este un reporter de călătorii iar următoarea sa carte, 12 Jobs in 12 Months, va apărea în curând. Puteti vizita blogul lui Rupert aici.

Distribuie acest articol

19 COMENTARII

  1. Madam Soft Cercel este un palimpsest, un mozaic rezultat din statistica manelismului de pretutindeni și din toate timpurile. Posibil să ne placă imitația mai mult decât originalul. Sau, poate ne place și de aceea că nu se află un om la mijloc. Nu suntem noi aceia care ne-am dovedit capabil să ne înlocuim proximitatea semenilor cu proximitatea unor câini, pisici, cai etc? A venit vremea artistului înlocuit de algoritmi matematici. Iată pe cineva cineva care poate face tot ce putem noi face, fără să fie dintre noi. Noul monstru are nevoie doar de click-ul nostru pentru a-și da drumul la competențele în fața cărora ne vom închina plini de smerenie. Până într-o zi, când nici de click-ul nostru nu va mai fi nevoie.

    • @Darie _ „A venit vremea artistului înlocuit de algoritmi matematici.”

      Am mai văzut cândva filmul ăsta…
      Am asistat la dezbaterea aceasta la sfârșitul anilor 1970 când, odată cu apariția sintetizatorului inventat de Robert Moog (și acela, pe baze tehnologice preexistente), o mulțime de specialiști și părerologi din public au zis că toba nu va mai fi niciodată la fel, că pianul nu va mai fi același, că chitara va deveni istorie etc.
      A fost o revoluție, ce mai… !

      Doar că atunci toba, pianul și chitara nu s-au gândit să ceară drepturi de autor de la Robert Moog.
      Iar, după cum s-a văzut, omenirea a supraviețuit cu bine evenimentului.

    • Cel care cânta la sintetizator știa muzică. Mă tem că cel care apelează la AI nu trebuie să mai știe nimic. Asta e toată problema.

  2. asta cu proprietatea intelectuala e o mare gogorita. Oare cind folosim formulele lui Newton, sau ale unor mari alti savanti, nu furam din stiinta lor, ca doar nu platim taxa pt asta?

  3. Mulțumesc pentru subiect. Răspund în timp ce ascult pe YT o compilație AI după Norah Jones și John Legend. Pe un canal dedicat Soul Jazz, cu Disclaimer:
    „>This song is AI-generated and created for artistic and entertainment purpose only.
    >The voices and performance are not real recordings by Norah Jones or John Legend.
    >This is an AI interpretation / AI duet, not affiliated with or endorsed by the original artists”.
    Sper că cei doi sunt totuși plătiți cumva, pentru că le sunt folosite numele și tipul de melodii.

    De ce ascult compilația mai degrabă decât melodiile lor originale? Pentru că „songul” are aproape 2h și nu este întrerupt de reclame. I-aș asculta și pe cei doi, înregistrati sau in concerte, dar totul este fragmentat și annoying. (Sunt printre cei care nu plătesc abonament pe YT).

    Dacă mă deranjează că sunt compilatii AI? Nu. Pentru că nu ascult pentru „finețuri ” ci doar pentru „background noise”.

    Ce a făcut AI-ul? A „democratizat” muzica, a lăsat pe oricine sa o creeze. A dat „unelte” tuturor. Nu ai nevoie de ani de canto, cohortă de manageri și producători. Cu un AI specializat, orice „muritor” poate crea muzica, așa cum îi place. Își crează canal YT, marketing, și celelalte. Este dureros? Da. Dar trebuie să ținem cont că în spate este tot un om. Este TOM, un alt tip de artist.

    Ce nu va putea face AI? Concertele extraordinare. Nu cred că va reuși să adune stadioane de oameni, să îi catalizeze. Coldplay sunt, poate, printre ultimii „temerari” cu concerte uriașe.
    Festivalurile. Dacă m-aș duce la Untold sau Tomorrowland cu o Lolita AI? Nu cred.
    Nunti/ botezuri / sărbători cu Lolita pe background? Chiar nu.

    Rămâne loc. Artiștii reali vor avea melodiile lor, concertele lor. AI-ul va ocupa doar nici nișe, de background.

    Relativ la utilizarea calculatorului în muzică? De când s-a inventat „sintetizatorul”, s-a tot intervenit în melodiile originale. Apoi playbackul, apoi muzica electronică, apoi DJ-ii. Acum AI-ul. Este loc pentru toți.

    • @Ștefan _ „Nu cred că va reuși să adune stadioane de oameni…”

      Sunt DJ care adună „stadioane de oameni”.
      Există persoane (adică, câte o singură persoană, una) care asigură muzica pentru diverse evenimente, inclusiv nunți.
      Creatorul personajului L Cercel intenționează organizarea unor astfel de concerte.

      Spectatorii aflați pe stadioanele respective văd chipul celui care „pune muzica” doar câteodată, pe câte un ecran.

      • @Constantin, acum că spuneți, da. Sunt DJ mari care folosesc instrumente tehnice pentru a combina melodii, sunete. Și da, adună stadioane. Ei s-au nișat deja, de ani.
        Dacă „Tom” cu Lolita va susține concerte? De ce nu? Imagini generate AI, muzica generată AI, și oameni care au nevoie să își descarce energia.
        Da, aveți dreptate. Este loc și pentru Tom în marile concerte. Acum că spuneți, sunt curios daca va avea un spațiu dedicat, la una din scenele Untold, un timp limitat. Acolo ar putea încerca cel mai bine publicul și acceptanța. De „Beach please” nu mă pronunț, probabil că acolo merge by default.

  4. Într-adevăr, L.C. e cântăreață română. Pentru cine-și mai aduce-aminte, se vorbea la tvr(l) despre o „soprancă”.

  5. „M-am îndrăgostit de Lolita Cercel…”

    Eu nu m-am îndrăgostit de Lolita Cercel.
    …Deși îmi place numele său, pentru că îmi amintește de o vecină cu același prenume și de domnitorul Țării Românești, din secolul al XVI-lea, Petru Cercel.
    Găsesc că numele ei are un aer de noblețe.

    Asocierea cu pedofilia sau cu vreo anumită etnie se poate face doar în mințile unor persoane care se gândesc la pedofilie sau la xenofobie, pentru că ele însele sunt capabile de așa ceva.
    Este o manifestare a ipocriziei celor care fac asocierea…Deși eu cred că e cava mai mult, adică, doar niște minți „deranjate” se pot gândi la așa ceva ascultând muzica Lolitei Cercel.

    În fine, legat de muzica Lolitei Cercel…
    Chestiunea se pune ca și cum urmașii lui Miron Costin ar cere drepturi de autor pentru folosirea limbii române în toate scrierile de azi.
    (Sau urmașii lui Geoffrey Chaucer, mai cunoscut probabil autorului articolului decât Miron Costin, pentru toate operele literare scrise în limba engleză.)
    Sau, dintr-o perspectivă ușor diferită, urmașii sumerienilor care au inventat roata ar solicita producătorilor de autovehicule o cotă din vânzarea fiecărei mașini.

    • Deși îmi place numele său, pentru că îmi amintește de o vecină cu același prenume și de domnitorul Țării Românești, din secolul al XVI-lea, Petru Cercel.

      Nu toți avem, sau găsim interesant să pretextăm că avem, vecine cu același prenume doar ca să ne semnalizăm zgomotos virtuțile și lipsa de prejudecăți și inhibiții (aș zice că mai degrabă vidul de valori în cazul ăsta), dar mai toți am auzit de Lolita Express (the nickname used in the media for a Boeing 727–100 aircraft that was owned by Jeffrey Epstein), iar unii știu foarte bine de ce a fost poreclit acest bordel zburător Lolita și nu Mother Teresa. Iar cercel te duce cu gândul la Petru Cercel doar dacă te prefaci că nu știi că există o verigă de metal (în care pot fi fixate sau de care pot fi atârnate pietre prețioase, monede etc.) purtată ca podoabă de multe femei și de unii bărbații efeminați. Cum ați fi rezolvat-o dacă în loc de Cercel ar fi fost Greblă? Probabil că ați fi călcat pe greblă, pretinzând că nu știți ce e obiectul ăla, și v-ar fi lovit în frunte.

      „Asocierea cu pedofilia sau cu vreo anumită etnie se poate face doar în mințile unor persoane care se gândesc la pedofilie sau la xenofobie, pentru că ele însele sunt capabile de așa ceva.
      Este o manifestare a ipocriziei celor care fac asocierea…Deși eu cred că e cava mai mult, adică, doar niște minți „deranjate” se pot gândi la așa ceva ascultând muzica Lolitei Cercel.”

      Dar dacă apare un AI cu numele de scenă, să zicem, Adolf Râmaru? Sau Iosif Visarionovici Ceaușescu? Sau Gigi Hitler? Ori Sodoma Love?

      La urma urmei, de ce nu? Într-o lume în care totul a devenit relativ și nu mai există repere și valori și în care unul (Musk) își botează 3 din cei 14 copii X, Y (Exa), Tau (Techno), poți să folosești cuvintele cum vrei tu, cu semnificația pe care o vrei tu și fiecare e liber să înțeleagă ce vrea și ce poate din ce aude. Cam ca în Babilon.

      Ah, cât de minunată e această lume în care prejudecățile au dispărut și nimic nu mai înseamnă nimic.

      • @ _ „…the nickname used in the media for a Boeing 727–100 aircraft that was owned by Jeffrey Epstein”

        Este absolut aberant ca cineva care întâlnește numele Lola, sau diminutivul Lolita, să se gândească direct la J Epstein și la relații sexuale cu minori.
        Este la fel de absurd ca atunci când cineva care aude numele Monica se gândește din reflex la B Clinton și sexul oral, despre care a scris cândva presa.
        Vă rog să mă scuzați, dar trebuie să existe un „deranj” major la „mansardă” pentru asta.

        Amintesc celor care au uitat și fac cunoscut celor care n-au știut niciodată că etimologia antroponimului Lolita arată că este diminutivul lui Lola, nume de origine spaniolă care este derivat din Dolores. respectiv, La Virgen de los Dolores/ Mater Dolorosa, adică, Fecioara Maria.

        Celelalte părți din comentariul dumneavoastră sunt atât de lipsite de sens încât nu merită atenție.

  6. Bun, frumos, cu excepția părții cu citatele despre discriminare. Nu cred că acel Tom a avut în minte așa ceva, parcă aș zice: dimpotrivă! Mai există și ipoteza de a fi el însuși rom.

  7. Frumos articol.
    Desi incalca un principiu milenar:”De gustibus et coloribus….”
    Lolita e un fenomen si piata va spune daca e reusit sau nu. In nici un caz criticii.
    Personal, cred ca are fata (si nasul) prea lungi. (Fata de „cal”, mai aproape de anglo-saxoni.) Dar ma rog…
    In ce priveste cantarerii nostri, actorii si toti cei din cultura, se stie ca sunt beizadele sau vanduti sistemului. Altfel nu sunt popularizati. Poate ca e mai bine sa avem si Lolite apolitice.

    Sunteti sigur ca in dosarul Epstein a fost vorba de seductie?
    (Vad ca toti sunt ahtiati dupa foto cu oamenii politici care au calcat gresit. Ati gasit fetele care au fost subiectul? Le-a cautat cineva? S-a stabilit daca au fost violate sau amagite? Cred ca este un dosar dubios.
    Nu contest caracterul ilegal si nociv al situatiei, dar cred ca este focalizat gresit. Vedeti cine l-a ajutat pe Epstein sa construiasca asa ceva si stati de vorba cu fetele de atunci. Cred ca veti avea surprize. E foarte posibil ca oamenii politici care au inghitit nada sa fie victime. Tinta unor atacuri premeditate, in slujba unor dusmani ai sistemului. Pe atunci se declarau prieteni.
    Concluzia: adoptati Legea prostitutiei si cautati fete de peste 18 ani, care sa-si vinda nubilitatea la „pretul pietii”. Poate asa nu mai incep viata sexuala de la 14-16 ani. Hmm, ceea ce ii este permis unui mocofan oarecare, nu ii este permis unui om de valoare… Ciudata logica si morala.)

  8. Buna ziua, aveti dreptate in mare parte , monstrul insa se trezeste dand doua click uri …, da atit casetele ,cd urile, vinylurile , etc toate au facut acelasi lucru doar ca n au putut face ce face Llolita , muzica asociata cu videoclipul are un impact de 10x mai mare atunci cand doar o asculti acea muzica. Toate trairile ei ,tot acel peisaj , acea gara , acel limbaj al corpului , lacrimile si tot ce se vede in acel clip , are un impact mult mai mic decat daca ar fi doar muzica. Pt aceia dintre dvs familiarizati cu amplificatoarele vechi cu VuMetre , daca vine cineva la tine in casa si l vede si vede acele vu in actiune , in primele opt secunde poti sa i iei din buzunar orice ar avea acolo , doar uitadu-se la acele ace cum se misca si danseaza perfect pe ritm , fara sa mai asculte muzica . Impactul actiunii este atit de tare incat cu greu iti revi imediat , la fel si cazul Lolitei, acapararea sa facut prin impact vizual si da , daca ar fi fost doar muzica , poate ca nu ar fi contat , dar in acest caz , impactul a fost maxim .Daca ai vazut clipul inainte sa asculti doar melodia fara clip , sunt sanse maxime sa nu ti placa , dar daca ai asultat melodia si ai vazut si clipul in acelasi timp , placerea piese i in sine , e ca un reminder , la fel ca orice melodie care ti a placut .
    Ar trebui sa ne obisnuim cu muzica creata de AI , in fond , noi oamenii am creat monstrul ce canta frumos.
    P. S foarte fain articolul . :))

    • Acesta este un comentariu foarte interesant, Rad, și nu doar pentru că ai lăudat articolul (mulțumesc). Evident că te-ai gândit foarte profund la această problemă, dar crezi că IA va rezista? Eu nu cred. Cel puțin nu în forma liberă în care se află în prezent. Cred că tensiunile geopolitice (război/tarife) vor reduce oferta de cipuri, le vor face prea scumpe și doar guvernele și corporațiile bogate își vor putea permite. Știi că aprovizionarea cu gaze a Taiwanului provine din Orientul Mijlociu, iar rezervele lor sunt pe cale să se epuizeze? Asta înseamnă sfârșitul producției de cipuri?

  9. 1.” m-am indragostit de x.y” – un computer prezentat in mod perfid cu fata si voce umana.
    2. „nu-mi fac griji pt AI”
    Lumea este plina de tot felul.
    Titlul anuleaza orice text.

  10. Salut! Ceea ce vreau să subliniez este faptul că nu pot exista drepturi de autor pe un prompt. Cu puțin studiu, oricine își poate crea propriul avatar sau artist virtual (precum „Lolita Cercel”).

    Pentru a lua lucrurile pe rând, iată principalele probleme:

    Schimbarea modului de consum: De ce să mai asculți muzica altuia când poți asculta propria ta muzică? Intri pe o platformă AI, scrii „vreau o melodie despre pisica mea”, iar sistemul o generează instantaneu. Aici este miza reală, iar mulți artiști umani vor avea enorm de pierdut.

    Concurența neloială (Om vs. Mașină): Artiștii nu vor mai concura cu alți oameni, ci cu sisteme automatizate capabile să compună muzică 24/24, fără oprire. Această hiper-producție riscă să distrugă esența muzicii în general. Regula de bază a economiei se aplică și aici: cu cât un lucru poate fi făcut mai ușor de către oricine, cu atât valoarea lui scade.

    Sfârșitul monopolului pe concerte virtuale: Sunt convins că nu va exista o piață reală pentru un concert cu „Lolita Cercel”. De ce ar plăti cineva bilet pentru concertul Lolitei create de un oarecare Tom, când milioane de oameni își pot genera și rula propriul artist virtual direct în sufragerie?

    Problema drepturilor de autor și furtul de imagine: Inteligența artificială nu are cum să dețină drepturi de autor (copyright). Mai mult, însăși imaginea unui AI poate fi furată extrem de ușor, la fel cum imaginea umană este deja compromisă zilnic prin fenomenul de deepfake.

    Este o temă de dezbatere complexă și cu siguranță vor urma evoluții interesante. Însă un lucru știu sigur: odată cu ascensiunea AI-ului în industria muzicală, mulți artiști nu vor mai putea face bani cu ușurința de dinainte. Vor fi nevoiți să muncească de 1000 de ori mai mult și să devină excepționali în ceea ce fac, doar pentru a putea supraviețui competiției cu mașinile automatizate.

  11. M-a bucurat faptul că și în Contributors a apărut un articol accesibil publicului larg din care fac parte și eu. Abia s-a declanșat cavalcada pe la noi pro/ contra creații AI și cu destulă ușurință putem citi reacțiile. Eu sunt pro AI în cultură, tehnică , robotică și în toate celelalte meserii la care se pretează. Nu e chiar așa simplu zic eu să folosesti o aplicație de LLM îndrumată de om să concureze creația umană. În definitiv nici aceasta din urmă nu perfect imaculată, făra influențe. Felicitări autorului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Autor

Rupert Wolfe Murray
Rupert Wolfe Murrayhttps://rupertwolfemurray.com/
Rupert Wolfe Murray este un scriitor scoțian de călătorii, iar noua sa carte se numește „12 locuri de muncă în 12 luni”.

Sprijiniți proiectul Contributors.ro

carte

 

Într-o eră a hiperconectivității și a inteligenței artificiale, temerea că noile tehnologii vor submina democrația nu mai este o ipoteză, ci o realitate concretă. Profesorul Radu Carp explorează modul în care populismul, odinioară un fenomen politic, a evoluat într-o formă mai sofisticată, mai invizibilă și mai insidioasă: Tehno-populismul.

Carti noi

Despre alegere şi discreţia binelui

Despre alegere şi discreţia binelui

„Vorbim tot mai mult despre viață în termeni de optimizare și eficiență; nu ne mai atrage atenția decât ceea ce ni se pare convenabil. Aderența la un mesaj de credință, imaginat doar ca poliță de asigurare, va mai putea oare să ne sugereze marile întrebări ale ființei și să ne ferească de ratare? Ar mai putea perplexitățile credinciosului de la noi să intre în dialog cu mirările lumii, astfel încât să nu lase impresia negocierii sale cu fatalitatea? Mai putem aspira la luciditate sub influența unui mod contorsionat de a concepe tradiția?“ — MIHAI FRĂŢILĂ - vezi mai mult

Carti noi

 

Carte recomandata

Ediția a II-a adăugită.

„Miza războiului purtat de Putin împotriva vecinului său de la vest este mai mare decât destinul Ucrainei, echilibrul regional sau chiar cel european. De felul în care se va sfârși acest conflict depinde menținerea actualei ordini internaționale sau abandonarea ei, cu consecințe imprevizibile asupra întregii lumi pe termen mediu și lung. E o bătălie între democrație și dictatură, între regimurile liberale și cele autoritare... Cumpara volumul de aici

Pagini

contributors.ro

Contributors.ro este intr-o permanenta cautare de autori care pot da valoare adaugata dezbaterii publice. Semnaturile noi sunt binevenite cata vreme respecta regulile de baza ale site-ului. Incurajam dezbaterea relaxata, bazata pe forta argumentelor.
Contact: editor[at]contributors.ro